جمعه سیاه

2022/11/01
توسط مریم خودسیانی

جمعه سیاه یا بلک فرایدی از کی و چگونه ایجاد شد ؟

روز بعد از عید شکر گزاری و آخرین پنج شنبه ماه نوامبر است. این که اولین بار به چه دلیل نام این روز را به جمعه سیاه گذاشتند به درستی معلوم نیست. عده ای هم معتقدند نخستین بار این واژه برای توصیف بحران مالی وحشتناکی به کار رفت که در سال 1867میلادی آمریکا را درگیر خود کرده. بحرانی که در طی آن بازار طلا به شدت سقوط کرد. در آن سال بود که دو سرمایه دار معروف وال استریت ،جی گولد وجیم فیک با مشارکت هم تلاش کردند هرچه طلا در بازار آمریکا وجود دارد را بخرند تا قیمت آن را بالا ببرند.

در روز 24 سپتامبر همان سال این توطئه مالی لو رفت و بازار سهام آمریکا را با ورشکستگی کامل مواجه کرد. آنقدر این فاجعه بزرگ بود که از پولدارترین سرمایه گذاران وال استریت تا کشاورزان آمریکایی ، همه و همه ورشکست شدند و به این دلیل نام این روز مصیبت بار را جمعه سیاه یا بلک فرایدی گذاشتند.

اما نظر دیگری هم در این خصوص وجود دارد و آن این است که روز بعد از عید شکر گذاری از سال 1952 به عنوان آغاز فصل جدید در ایالات متحده آمریکا شناخته شد. در این روز بود که مراسمی به اسم رژه بابانوئل ها برای اولین بار انجام شده و بعد از آن هر سال این نسبت ادامه پیدا کرد. این رژه فرصت بسیار مناسبی را برای فروشگاه ها فراهم کرد که از تجمع چشمگیری مردم استفاده کنند و تبلیعات گسترده ای را انجام دهند. به همین دلیل فصل خرید از افرادی روز رژه بابانوئل ها به طور رسمی آغاز و به دلیل تبلیغات زیاد و رباقتی فروشگاه ها بر سر دادن تخفیف ها بزرگ داغ تر شد.

Black%20fryday%203.jpg?1667292256938

البته چندین داستان دیگر نیز وجود دارد که علت نام گذاری جمعه سیاه به این اسم را توضیح می دهند. به هر حال آنچه بیش از تاریخچه این روز اهمیت دارد این است که اکنون سال هاست مردم آمریکا این روز مهم را انتظار می کشند تا در آن مهم ترین خرید های خود را انجام دهند و  حتی این فرهنگ را به سراسر دنیا نشر داده اند به طوری که ما در ایران نیز این واژه را بسیاری می شنویم و حتی بسیاری ازما تجربه خرید در چنین روزی را داریم . 

آیا در ایران هم بلک فرایدی داریم ؟

 البته بلک فرایدی در ایران بیشتر مورد استقبال فروشگاه های آنلاین است. بیشتر قشر جوان بین 18 تا 40 سال هستند که از وجود چنین روزی مصلح بوده و برای خرید در آن خود را آماده می کنند . تازه بودن فرهنگ خرید آنلاین اصلی ترین دلیلی است که نسبت می شود افرادی که به این نوع خرید کردن عادت دارند بیشتر در جریان برگزاری آن قرار بگیرند. اکنون مردم تمایل بیشتری به خرید آنلاین دارند و به فروشگاه های آنلاین بیشتر اعتماد می کنند. به همان دلیل اصلا لزومی ندارد که برای بدست آوردن یک تلویزیون 80 اینچ از یک روز قبل از تاریخ بلک فرایدی توی صف های عظیم بایستند. فقط کافی است گوشی موبایل خود را بردارید ، وارد فروشگاه آنلاین مورد نظر خود شوید و در رقابتی بی دردسر و بدونه خون ریزی کالای دلخواه خود را بصورت آنلاین خرید کنید.

black%20friday%20blogpic%203.jpg?1666597696608

حال می توان در آن تخفیف های چشمگیر دید و خرید های به صرفه ای انجام داد. انقدر به صرفه که از الان می توانید کادوهایی مثل کادوی روز ولینتاین خریداری کنی.

(فروشگاه بانوان برتر در این روز تخفیفاتی تا 30% برای محصولات آرایشی و بهداشتی در نظر گرفته است)

در جمعه سیاه منتظرتان هستیم.

نظرات

نوشته ای پیدا نشد

نوشتن نظر